Make your own free website on Tripod.com



[HOME]

1. Nova Congress
2. Ransom Everglades
3. North Broward Prep
4. North Miami
5. University School
6. Ft. Lauderdale
7. Blue Key
8. University School
9. Taravella
10. Titan at Nova
11. Charger at NMB
12. Archbishop Curley
13. North Broward Prep
14. North Broward Prep
15. Crestian
16. FFL Regionals
17. North Broward Prep
18. Harvard University
19. South Broward High School
20. FFL States
21. Grand Finals
22. NFL Qualifiers
23. North Broward Prep


Nova Congress
Sep 13, 2003

The Taravella Debate Team competed in the first tournament of the year at Nova High School on Saturday, September 13, 2003. The team is off to a great start!

*        The following students won Best Speaker Awards in their respective Houses:

David Rothenberg, Fernado Cutz, David Brevda, Michelle Rodriguez, Chriayu Trivedi.

*        The following Students were recognized for being Presiding Officers:

Michael Durante, Josh Blum, Hsan Bhatty, Eleni Steinman, Keith Greenberg, Justin McGeary, Artie Pliaconis, Max Sandberg, Stu Madiefsky, Billy Jacobs, Darren Stern

back to top


Ransom Everglades
Sep 20, 2003

The Taravella Debate Team competed at Ransom Everglades School in Coral Gables  on Saturday, September 20, 2003

*The following students won Best Speaker awards: Eleni Steinman, Fernando Cutz

The following Students were recognized for being Presiding Officers:Ferando Cutz, Billy Jacobs,  Justin McGeary, Stu Madiefsky.

 

back to top


North Broward Prep
Oct 04, 2003

The Taravella Debate Team competed at North Broward Prep School in Coconut Creek  on Saturday, October 4, 2003.

*        The following students won Best Speaker Awards: Kendyll Myles, Fernando Cutz, Melissa Milchman, Chelsea Montgomery

*        The following Students were recognized for being Presiding Officers:Ferando Cutz, Eric Wener,Keith Greenberg, Michae Durante,  Justin McGeary, Stu Madiefsky.

back to top


North Miami
Oct 11, 2003

The Taravella Debate Team competed at North Miami High School on Saturday, October 11, 2003.

The following students won Best Speaker Awards:Adam Amir, Jackie Bernstein, Fernando Cutz, Brian Wood

The following students were recognized for being named Presiding Officer:Ryan Michaels, Brian Wood, Sasha Valdez

back to top


University School
Oct 15, 2003

The Taravella Debate Team competed at a tournament at University School of Nova Southeastern University on Wednesday, October 15, 2003.

*        In Lincoln-Douglas Debate: Fernando Cutz-1st place, Awards of Excellence to Andres Ramos,  Ilyssa Sanders

*        In Oral Interpretation: Jodi Tandet- 1st place, Award of excellence-Ashley Starks

*        In Student Congress: Adam Amir- Best Speaker; Presiding Officers- Adam Amir, Michael Levine,

*        In Domestic extemp: Leah Lupkin-1st place, Matt Karr-2nd place

*        In Foreign Extemp:Mayank Bhandari 1st

In Duo Interpretation: Award of Excellence -Kristin Ledbetter & Gabe Sousa

back to top


Ft. Lauderdale
Oct 25, 2003

The Taravella Debate Team competed at the Ft. Lauderdale H.S. “Flying L” Tournament on Saturday, Oct.25, 2003. 40 schools from Broward, Dade, Palm Beach and Collier County competed.

Varsity Domestic Extemp- David Rothenberg -3rd place

Varsity Humorus Interp-Tyler Carlin –6th place

Varsity Duo- Joshua Blum & Arielle Shannon-6th  Monique Pillinger & Eric Basson –7th

Novice Dramatic Performance –Amanda Braverman-3rd place

Novice Mixed Extemp-Shayna Glickfield-4th place

Varsity Lincoln Douglas –Fernando Cutz 4th  Isaac Glickfield 6th

Student Congress –Super Congress participants –Max Sandberg,  Adam Amir, Varun Kapoor and Nicholas Mize.  Novice Presiding Officer award –Brian Wood

back to top


Blue Key
Oct 30, 2003

The Taravella Debate Team competed at the 20th Annual Florida Blue Key Tournament on Oct.30-Nov.2.  There were over 1500 competitors representing 15 States in the competition.

Lincoln Douglas Debate-Quarter Finalist- Fernando Cutz, Oct-Finalists-Serra Goudarzi and Eleni Steinman, Double Octo-finalist-Isaac Glickfield

Domestic Extemporaneous Speaking-semi-finalist-David Rothenberg, quarter finalists-

Foreign Extemporaneous Speaking 4th place-Justin McGeary, quarter finalists- Stuart Madiefsky. Mayank Bhandari

Original Oratory- semi-finalist -Jaci Bernstein. Quarter finalist- Justin McGeary

Humorous Interpretation- semi-finalist- Ryan Sulak. Quarter finalist- Marc Hoffenberg

Duo Interpretation-Quarter finalists- Josh Blum and Arielle Shannon

Student Congress- Semi-finalists- Darren Stern, Max Sandberg, Adam Amir, Billy Jacobs

Impromptu- Semi-finalist –Marc Hoffenberg

Kersti Myles placed 2nd in the scholarship competition and won$250.00

Beth Goldman was inducted into the University of FLorida  Gator Guard for her dedication to Debate & Forensics.

back to top


University School
Nov 08, 2003

The Taravella Debate Team competed at the University Invitational Tournament on Saturday, November 8, 2003.

 International Extemp: Justin McGeary-1st place

Lincoln Douglas Debate-Varsity-Eleni Steinman-3rd  Novice-Brian Wood –1st place

Public Forum Debate- Michael Durante & Billy Jacobs-3rd

 Domestic Extemporaneous –Keith Greenberg-5th, Barry Gilbert –6th                            Novice-Shayna Glickfield- 3rd

Dramatic Performance: Tyler Carlin-3rd, Marc Hoffenberg 6th, Ryan Sulak 7th

Original Oratory: Karunya Krishnan-1st place

Duo Interpretation-Eric Basson & Monique Pillinger-4th, Sara Beckerman & Nicole Zakarin-6th

Student Congress-Darren Stern –2nd  Super Congress qualifiers-Stu Madiefsky, Michael Levine, Varun Kapoor, Angelica Ubaque

back to top


Taravella
Nov 15, 2003

The Taravella Debate hosted a CFL tournament on Saturday. November 15, 2003.  29 schools from Broward and Dade county participated in the competition.

 

Declamation: Gidette Cuello-2nd  Nanki Singh 3rd  Jaymee Norman 5th

Duo Interpretation-Eric Basson & Monique Pillinger-6th

Lincoln Douglas Debate-Novice  Jeff Mathewson 4th

Lincoln Douglas Debate-Varsity-Isaac Glickfield- 5th Fernando Cutz- 6th

Novice Dramatic Performance: Tracy Shank 3rd

Novice Mixed Extemp: Nick McGarvey

Novice Oral Interp: Jodi Tandet – 3rd

Original Oratory: Jaclyn Bernstein- 4th  Justin McGeary 6th

VArsity Mixed Extemp: David Rothenberg

Varsity Student Congress: Billy Jacobs –3rd Max Sandberg-3rd  Varun Kapoor 5th

back to top


Titan at Nova
Dec 05, 2003

The Taravella Debate competed at a tournament December 5-6 at Nova H.S..  The team did amazing.

Public Forum Debate- Billy Jacobs & Michael Durante –1st

Extemp Duo: Ryan Sulak & Marc Hoffenberg- 3rd, Keith Greenberg & Arielle Shannon 4th  Semi-finalists-Tyler Raszick & Eric Wener, Tyler Carlin & Jordan Rosentstock, Ryan Callahan & Ben Mekler

Duo Interpretation-Scott Karasick & Hasan Bhatty 4th , Alyse Rothbaum & Christi Young -semifinals

Lincoln Douglas Debate- Isaac Glickfield- 2nd ,Eleni Steinman-quarter finalist, Serra Goudarzi-Octo-Finalist

Oral Interp: Semi-finalist- Arielle Shannon

Original Oratory: Jaclyn Bernstein- 2nd  Justin McGeary 3rd, Karunya Krishnan 5th

Mixed Extemp: David Rothenberg 2nd, Justin McGeary 4th

Humorous Interp: Tyler Carlin 4th, Ryan Sulak 5th , March Hoffenberg-semi-finals

Student Congress: finalists-Adam Amir, David Bromberg, Max Sandberg

back to top


Charger at NMB
Dec 13, 2003

The Taravella Debate competed at the 19th Annual North Miami Beach Charger Invitational on December 13, 2003

    Public Forum Debate- Billy Jacobs & Michael Durante –3rd, Ryan Michaels & Jeff Mathewson-5th

Lincoln Douglas Debate- Eleni Steinman-2nd, Isaac Glickfield- 5th, Fernando Cutz –6th

Novice Lincoln –Douglas: Brian Wood-4th

Novice Oral Interp: Jodi Tandet- 2nd

Domestic Extemp: Barry Gilbert-5th

Novice Domestic Extemp: Shayna Glickfield- 2nd

International Extemp: Seth Welner-3rd, Stu Madiefsky-5th

Declamation- Gidette Cuello-2nd, Nanki Singh –3rd, Artie Pliaconis-6th

Humorous Interp: Ryan Sulak 5th

Novice Humorous Interp: Tracy Shank 2nd

Dramatic Interp:Arthur Pliaconis- 5th

Varsity Student Congress:  Justin McGeary 2nd

Novice Student Congress: Jacob Zicarelli- 6th

back to top


Archbishop Curley
Dec 20, 2003

The Taravella Debate competed at a tournament at Archbishop Curley on December 20, 2003.

Student Congress: Justin McGeary- 1st , Adam Amir 2nd, Josh Blum 4th

Varsity Mixed Extemp: Fernando Cutz- 2nd, Matt Karr 4th

Novice Mixed Extemp: Shayna Glickfield 3rd, Chelsea Montgomery 4th

Declamation – Kersti Myles 3rd

Novice Duo Interpretation-Ashley Fisher & Deanna Deaton-4th

Novice Oral Interp:  Juliana Garzon

back to top


North Broward Prep
Jan 10, 2004

The Taravella Debate competed at a tournament at North Broward Prep on Saturday, January 10, 2004.

Varsity Student Congress: Billy Jacobs-3rd

Varsity Lincoln Douglas Debate –Eleni Steinman –2nd, Isaac Glickfield –6th

Varsity Dramatic Performance –Josh Blum –1st

Oral Interp: Jodi Tandet-2nd

Declamation: Gidette Cuello-1st , Kersti Myles-2nd, Nanki Singh-3rd, Ashley Starks-5th

Novice Student Congress: Jared Rabitto-6th

Novice Mixed Extemp: Shayna Glickfield-2nd, Alex Balmir- 6th

Novice Lincoln Douglas Debate – Brian Wood- 3rd

Novice Duo Interpretation-Ashley Fisher & Deanna Deaton –3rd

Novice Dramatic Performance- Tracy Shank- 1st, Amanda Braverman-6th

 

back to top


North Broward Prep
Jan 13, 2004

The Taravella Debate competed at a tournament  at North Broward Prep on January 13, 2004.

Domestic Extemp: Matt Karr –1st , Lea Lupkin- 2nd , Shayna Glickfield 3rd

International Extemp- Fernando Cutz-1st

Student Congress: Adam Amir, Greg Cohen, David Nieves -Awards of Excellence

                        Adam Amir- Presiding officer.

back to top


Crestian
Jan 16, 2004

The Taravella Debate competed at a the prestigious Crestian Classic Tournament at Pine Crest School January 16-18.  There were 55 schools from all over the country participating.

 

Public Forum Debate- Billy Jacobs was a quarter finalist.

Duo Interpretation-Ryan Sulak and Marc Hoffenberg -quarterfinalist

Extemporaneous speaking- Justin McGeary –5th , David Rothenberg –semi-finalist –7th

Dramatic Interp-Josh Blum- quarterfinalist

Duo Interpretation- Marc Hoffenberg & Ryan Sulak -quarterfinalist

Humorous Interpretation- Ryan Sulak- quarterfinalist.

back to top


FFL Regionals
Jan 31, 2004

The Taravella Debate hosted the Florida Forensic League regional Tournament on Saturday, January 31, 2004  21 students qualified for States.  Mrs. Goldman was named Regional Coach of the Year.  The Qualifiers to states are:

 Public Forum Debate- Michael Durante & Billy Jacobs

Duo Interpretation-Mark Hoffenberg and Ryan Sulak,1st alt. Monique Pillinger & Eric Basson, 2nd Alt Rachel Schneider 7 Tori Rodgers

Lincoln Douglas Debate: Isaac Glickfield, Serra Goudarzi and Brian Wood

International Extemp:Justin McGeary, Seth Welner, 1st Alt. Stu Madiefsky, 2nd alt Mayank Bhandari

Original Oratory: Justin Mcgeary, Jaci Bernstein

Domestic Extemp: David Rothenberg, Barry Gilbert, Matt Karr 1st alt. Lea Lupkin

Dramatic Interp: Josh Blum

Humorous Interp: Mark Hoffenberg 2nd alt Ryan Sulak

\Group Interpretation: Jon Epstein, Nina Schwartz, Gidette Cuello, Ashley  Starks, Tyler Raszick, Hasan Bhatty

back to top


North Broward Prep
Feb 04, 2004

The Taravella Debate competed at a tournament at North Broward Prep on Wednesday, February 4, 2004

Public Forum Debate- Mayank Bhandari & Adam Amir-1st

Duo Interpretation-Harrison Cytryn & Tyler Raszick 1st

Domestic Extemp: Matt Karr 1st

Oral Interp-Ilyssa Sanders 4th

back to top


Harvard University
Feb 13, 2004

The Taravella Debate competed at a tournament at Harvard University on Feb. 13-16, 2004.  187 schools competed from all over the country.

In Extemporaneous Speaking: Justin McGeary was a semi-finalist –finishing in the top 12,  David Rothenberg was a quarter finalist

Duo Interpretation- Ryan Sulak and Marc Hoffenberg were quarter finalists.

Lincoln Douglas Debate- Eleni Steinman was an octo-finalist finishing in the top 16 out of 300 debaters

back to top


South Broward High School
Feb 21, 2004

The Taravella Debate Team competed in a tournament at South Broward High School on Saturday, February 21.

Varsity Results:

Mixed Extemporaneous Speaking: Stu Madiefsky-1st ,Fernando Cutz- 2nd,  Matt Karr -6th

Lincoln Douglas Debate: Justin McGeary 2nd

Student Congress: David Bromberg- 6th

Declamation: Nanki Singh-2nd, Artie Pliaconis -3rd

Novice Results:

Duo Interpretation: Tracy Shank & Amanda Braverman -1st, Deanna Deaton & Ashley Fisher-2nd, Ben Meckler & Ryan Callahan- 6th

Mixed Extemporaneous Speaking: Shayna Glickfield -2nd, Stacy Kushner- 5th, Nick McGarvey -6th  

Oral Interpreation: Greg Cohen-5th , Vaness Fyfe- 6th

Dramatic Performance: Partick Arata -6th

Lincoln Douglas Debate: Brian Wood 3rd

back to top


FFL States
Mar 04, 2004

The Debate Team has a record of 3 State Champions.  March 4-6 the team competed at the Florida Forensic League State Tournament at Celebration High School in Orlando.

David Rothenberg won 1st place and he is the State Champion in Domestic Extemporaneous Speaking

Ryan Sulak & Marc Hoffenberg won 1st place and they are the State Champions in Duo Interpretation

Justin McGeary won 2nd place in International Extemporaneous Speaking.

Michael Durante & Billy Jacobs were quarter finalists in Public Forum Debate

Seth Welner was a semi-finalist in International Extemp

Justin McGeary was a semi-finalist in Original Oratory

Beth Goldman received the Coach of the Year for the Broward Region

back to top


Grand Finals
Mar 12, 2004

The Amazing Taravella Debate Team competed at the Grand Finals Debate Tournament at Michael Krop H.S. on March 12-13.  This was the qualifier for Nationals to be held in Boston on Memorial Day Weekend.  We qualified 8 students.

Qualifiers include

David Rothenberg in Mixed Extemporaneous Speaking

Josh Blum in Dramatic Performance

IN Lincoln Douglas Debate

                        Fernando Cutz

                        Isaac Glickfield

                        Serra Goudarzi

In Declamation—

            Nanki Singh

            Kersti Myles

            Arthur Pliaconis

Alternates are Eleni Steinman in LD

                        Jaci Bernstein in Oratory

                        Gidette Cuello in Declamation

Semi-Finalists included—Stu Madiefsky & Mayank BHandari in Mixed Extemp

                                          Karunya Krishnan in Oratory

                                          Jon Epstein- Oral Interpretation

                                           Billy Jacobs & David Bromberg in Student Congress

back to top


NFL Qualifiers
Mar 19, 2004

The Taravella Debate Team competed at the National Forensic League National Qualifier on 3/19-20 at Ft. Lauderdale H.S.

 The National Tournament will be held in Salt Lake City from June 12-June 19.  Qualifiers include:

Ryan Sulak and Marc Hoffenberg in Duo Interpretation

Justin McGeary in Oratory

Josh Blum in Dramatic Interpretation

Ryan Sulak also qualified in Humorous Interpretation

 

Alternates are:

David Rothenberg in Domestic extemp

Brian Wood in Lincoln Douglas Debate

                        Billy Jacobs & Michael Durante in Public Forum Debate

back to top


North Broward Prep
Mar 30, 2004

The Taravella Team competed at North Broward Prep, March 30. In International extemp-fernando Cutz 1st place, Domestic extemp-shayna Glickfield-3rd,  Oral interp-Greg Cohen 1st, Nina Schwartz-4th ,Mark Pillinger 6th .Dramatic Performance-Gabe Sousa 2nd, Vanessa Eberhardt-3rd, Duo interep-Christi Young & Melissa Milchman-1st, Tyler Raszick & Harrison Cytrn-3rd, Declamation-Nanki Singh-1st, Student congress- Chad Sulak, Vincent Deangelo,-presiding officers.

back to top